Tudi na naši šoli smo dan začeli s tradicionalnim slovenskim zajtrkom – črn kruh, maslo, med, mleko in jabolko.
Prisluhnili smo radijski oddaji, ki jo je pripravila ekipa šolskega radia. Na razrednih urah smo se pogovarjali o pomenu lokalne hrane kot tudi o zdravem načinu prehranjevanja in življenja, kamor sodi tudi redno zajtrkovanje.
Kot ozaveščeni potrošniki se moramo zavedati, da z nakupom domače hrane podpiramo domače pridelovalce in predelovalce.
V Slovenijo namreč še vedno uvozimo zelo veliko surovin za hrano, s tem pa negativno vplivamo na domače gospodarstvo, zaposlenost, prihodke v proračun, okolje. Hrana iz lokalnega okolja je sezonsko dostopnejša, sadje in zelenjava imata več vitaminov in posledično višjo hranilno vrednost. Zaradi bližine proizvodnje se lahko uporablja manj aditivov, kot so konzervansi, in barvila, obenem pa se zagotavlja večja prehranska varnost v državi.
Raziskave kažejo, da med tednom še vedno zajtrkuje zelo malo slovenskih otrok. Nepravilne prehranske navade lahko vodijo do prekomerne prehranjenosti oz. debelosti, zato je zelo pomembno, da učence ozaveščamo o zdravem načinu življenja, prehranjevanja in gibanja.
Jutri je soboto, zato dragi starši vzemite si čas in tudi v naredite nekaj zase – pripravite si tradicionalni slovenski zajtrk.
Naj vam tekne.